khodro e farsode به گزارش خبر خودرو، سرپرست معاونت نوسازی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت :کلیه وارد کنندگان خودرو از 25 خرداد ماه امسال موظف شدند  به جای پرداخت هزینه  گواهی اسقاط خودرو نسبت به از رده خارج کردن خودروهای فرسوده اقدام کنند.

   به گزارش خبرنگار خبر خودرو ٰ محمد حیدری در نشستی خبری با خبرنگاران با اشاره به اتمام مهلت یک ماهه واردکنندگان برای پرداخت وجه اسقاط افزود : بر    اساس مصوبه هیات  وزیران از تاریخ 25 خرداد ماه امسال کلیه واردکنندگان موظف شدند متناسب با میزان مصرف سوخت خودروهای وارداتی به منظور اخذ اولین  مجوز شماره گذاری ، خودرو اسقاط نمایند.

 وی تصریح کرد :  بر این اساس واردات کنندگانی که  تا 26 تیر ماه نسبت به پرداخت هزینه اسقاط خودروهای فرسوده در سایت ستاد حمل و نقل اقدام نکنند از 27  تیرماه باید در مقابل  پرداخت هزینه نسبت به از رده خارج کردن خودرو فرسوده همانند وارد کنندگان جدید اقدام نمایند.

وی با اشاره به ثبت نام حدود 3 هزار و 800 دستگاه خودروی فرسوده در سامانه ستاد تاکید کرد : در کمتر از یک ماه گذشته ( از 26 خردادماه )حدود 3800 دستگاه خودروی فرسوده توسط شرکت‌های وارد کننده از رده خارج و در سایت ستاد حمل و نقل و سوخت ثبت شده است.

وی گفت : پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری حدود 400 هزار خودروی فرسوده با مشارکت وارد کنندگان از رده خارج شود.

سرپرست معاونت نوسازی ستاد حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت کشور در ادامه ضمن اشاره به مصوبه دولت در خصوص شرایط واردات خودرو اظهار داشت :  بر اساس این مصوبه کلیه خودروهای وارداتی با مصرف 6 لیتر سوخت باید یک خودروی فرسوده ،6 تا 10 لیتر، 4 خودروی فرسوده و مصرف سوخت 10 لیتر بالاتر باید 6 خودروی فرسوده را از رده خارج نمایند.

حیدری تصریح کرد: مهلت تعیین شده برای پرداخت وجه اسقاط  برای واردکنندگان خودروهایی که تا 25 خردادماه خودرو وارد کشور کردند تمدید نمی‌شود و در صورتی‌که واردکنندگان تا 26 تیرماه نسبت به پرداخت وجه مربوطه اقدام نکنند، موظف به خروج خودروی فرسوده خواهند بود.

تشکیل کنسرسیوم مراکز اسقاط و واردکنندگان خودرو

وی در ادامه با اشاره به راه اندازی کنسرسیوم مراکز اسقاط و واردکنندگان خودرو خبرداد و گفت: کنسرسیوم مذکور با هدف تسریع در جمع آوری خودروهای فرسوده و کنترل و نظارت بر قیمت خودروهای فرسوده تشکیل شده است .

وی همچنین از صدور مجوز مراکز اسقاط برای واردکنندگان خودرو پرداخت و گفت : به زودی کلیه افراد از جمله واردکنندگانی که در خواست راه اندازی مراکز اسقاط را داشته و خواستار حضور فعال تر و پویاتر در این عرصه هستند می توانند در این طرح مشارکت نموده و مجوز دریافت نمایند.

وی گفت: با توجه به هماهنگی های صورت گرفته کل این فرایند پس از صادرشدن گواهی اسقاط حداکثر 48 ساعت طول می‌کشد.

آغاز مرحله جدید نوسازی تاکسی های فرسوده

  سرپرست معاونت نوسازی ستاد حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت کشور در ادامه از آغاز مرحله‌ جدید طرح ثبت‌ نام تاکسی‌های فرسوده خبر داد و اظهار      داشت : از امروز کلیه رانندگان تاکسی درون شهری مدل 83 به پایین تر می توانند سازمان های تاکسیرانی شهرهای خود جهت ثبت نام مراجعه کنند و نسبت به    اسقاط تاکسی های فرسوده خود اقدام کنند.

 حیدری افزود : در این طرح 60 هزار فقره تسهیلات در نظر گرفته شده است به طوری که میزان وام اختصاص یافته در این دوره  20 میلیون تومان با  سود  تسهیلات 15 درصد و بازپرداخت 60 ماهه است که از طریق بانک صادرات پرداخت خواهد شد همچنین  پنج میلیون تومان نیز ارزش گواهی اسقاط و 300 هزار  تومان ارزش لاشه خودرو نیز در این طرح محاسبه شده است.

 وی با اشاره به وجود 80 هزار دستگاه تاکسی فرسوده در کشور تصریح کرد : البته  اولویت واگذاری با کسانی خواهد بود که در زمان کوتاه تری با سازمان  تاکسیرانی تابعه مراجعه کرده و ثبت نام خود را انجام داده باشند.

وی در ادامه در خصوص ورود دو خودرو تیبا و ام وی ام 530 به ناوگان تاکسیرانی گفت : خودرو تیبا تاکنون برای ورود به ناوگان تاکسیرانی مورد موافقت شورای عالی ترافیک قرار نگرفته است و ام وی ام 530 نیز جهت ناوگان برون شهری در نظر گرفته شده است.

وی همچنین به تعداد خودروهای فرسوده در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود 940 هزار خودرو فرسوده در کشور وجود دارد که این خودروها شامل 450 هزار سواری و با سن بالای 20 سال و 490 هزار وانت‌بار با سن بالای 15 سال است.

تا پایان امسال 450 هزار دستگاه خودروی فرسوده نوسازی می شوند 

وی افزود : البته برابر مصوبه هیأت دولت خودروهایی که به سن فرسودگی نرسیده‌انداگر برگه معاینه فنی دریافت نکنند فرسوده محسوب می‌شوند.

سرپرست معاونت نوسازی ستاد حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت کشور درادامه  در خصوص برنامه‌ریزی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت جهت خروج خودروهای فرسوده در سال جاری گفت: تا پایان سال جاری پیش بینی می شود در حوزه خودروهای سبک حدود 450 هزار دستگاه خودرو فرسوده از رده خارج گردد.

منبع: خبر خودرو