securedownload  به گزارش خبر خودرو، دبیر انجمن خودروسازان ایران با انتقاد نسبت به هجمه وارده به صنعت خودرو گفت : جای تعجب است که چرا برخی از نمایندگان پس از 15ماه انتظار، افزایش  5/5 درصدی قیمت خودرو  را زیر سوال برده و بر صنعت خودرو هجمه وارد می کنند.

احمد نعمت بخش در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو، افزود : پس از 15 ، 16 ماه شورای رقابت با اطلاعاتی که از خودروسازان دریافت کرد به طور متوسط 5 درصد قیمت خودرو را  افزایش داد به طوری که بر اساس جدولی مقایسه ای که در یکی از خبرگزاری ها منتشر شد افزایش قیمت خودرو با 5/5 درصد افزایش ، در حداقل افزایش قیمت کالاها قرار داشته است.

وی با اشاره به نتیجه برگزاری اخرین مجمع دو شرکت بزرگ خودروساز کشور گفت : مجمع عمومی و عادی دو شرکت بزرگ ایران خودرو و سایپا در 31 تیرماه امسال برگزار شد در  حالی که هیچ یک از شرکتها هیچ سودی به بین سهامداران تقسیم نکرده بلکه اعلام زیان کردند.

وی افزود : در چنین شرایطی این سوال مطرح است که شرکتهای خودروساز تا چه زمان باید زیان ده باشند؟

وی تاکید کرد : در صورتی که نمایندگان مجلس دل سوز مردم هستند چرا نسبت به افزایش قیمت سایر کالاهایی را که مراتب بیشتر از خودرو افزایش داشته و قوت روزانه مردم  است سکوت کرده و توجهی نمی کنند و صرفا نسبت به قیمت خودرو که پس از ماهها  5/5 درصد افزایش یافته این میزان هجمه وارد می کنند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در ادامه با انتقاد از رفتارهای دوگانه دولت در خصوص قیمت خودرو ، خاطر نشان کرد : چرا سخنگوی دولت درشرایطی که صحبتی در خصوص قیمت خودرو در هیات دولت صورت نگرفته نسبت به قیمت خودرو انتقاد می کند؟ امروز مفاد بسته خروج از رکود با صحبت هایی که توسط  آقای نوبخت مطرح می شود مغایرت دارد در بسته  خروج از رکود به صراحت اعلام شده است که برای رونق بخشی حوزه تولید باید متقاضیان تشویق به خرید کالاهای داخلی نمود قطعا این مساله با رشد تولید ممکن می شود و در غیر این صورت کالاها گران خواهد شد.

نعمت بخش همچنین به رشد 70 درصدی تولید خودرو در سال جاری اشاره کرد و افزود : خوشبختانه در سال جاری با رشد تولید ، رونق به خودروسازی کشور بازگشت اما با صحبت های اخیر سخنگوی دولت و مخالفت برخی نمایندگان باعث رکود در این صنعت خواهد شد.

وی  همچنین به طرح کاهش تعرفه واردات خودرو توسط سخنگوی دولت اشاره کرد و یاد آورشد : تعرفه 40 درصدی در شرایط  کنونی رقم چندان بالایی نیست زیرا اختلاف نرخ بهره تسهیلات شرکتهای خودروساز داخلی با خودروسازان خارجی بیش از 25 درصد است از سویی خودروسازان خارجی به محض وجود نیروهای مازاد ، آنها را اخراج می کنند ولی ما موظفیم نیروهای مازاد خود را نگه داریم واقعا در چنین شرایطی تعرفه 40 درصد رقم بالایی است؟

وی افزود : از سویی چنانچه تعرفه واردات کاهش یابد ، واردات خودرو افزایش یافته و با توجه به ارزبری بالای خودروهای وارداتی طبیعی است که تقاضا برای خرید ارز آزاد افزایش یافته که این خود منجر به افزایش قیمت ارز می گردد بنابراین با توجه به تورم ایجاد شده از افزایش قیمت ارز در بازار اتخاذ چنین تصمیمی از سوی دولت غیر ممکن است.

منبع: خبر خودرو