در تیر امسال بر اساس آمار ارائه شده از سوی خودروسازان، مجموع خودروهای تولید شده در داخل کشور اعم از سبک و سنگین نسبت به ماه قبل از آن با کاهش ۸٫۶ درصدی و در  مقایسه با زمان مشابه سال قبل با روند صعودی ۵۸٫۳ درصدی مواجه شد.

در تیر ماه ۹۹ درصد از خودروهای تولید شده در داخل کشور به خودروهای سبک (سواری و وانت) و یک درصد نیز به خودروهای سنگین (مسافری و باری) اختصاص داشت.

گروه سبک:

در بخش سواری شاهد افت ۶٫۱ درصدی تیراژ تولید در تیرماه نسبت به ماه قبل از آن بودیم که کاهش تولید خودروهای تندر ۹۰ ایران خودرو، پارس تندر و رانا از جمله عوامل اصلی در ایجاد این روند نزولی است.

از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد تولید خودروهای سواری ساخت داخل می‌توان به تولید مجدد خودروهای لیفان (۱۸۰۰) ۶۲۰ و ام وی ام۱۱۰ اشاره کرد.

با توجه به کاهش تولید خودروهای سواری در تیر ماه، تعداد خودروهای ارزشیابی شده نیز نسبت به ماه قبل از آن ۳٫۹ درصد تنزل داشت.

از بین ۲۲ مدل خودرو بازرسی شده توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد، ۱۶ مدل در سطح کیفی خیلی خوب و ۶ مدل دیگر نیز در سطح کیفی خوب قرار گرفته‌اند.

طبق جدول رده‌بندی کیفی خودروهای سواری، به طور کلی پارس تندر محصول شرکت پارس خودرو کمترین میزان نمره منفی و ام وی ام ۱۱۰ محصول شرکت مدیران خودرو بیشترین نمره منفی را به خود اختصاص داده‌اند.

در تیرماه سال جاری، خودروهای ارزیابی شده در دسته قیمتی ۲۰ میلیون تومان شامل سایپا ۱۳۱X محصول سایپا، سایپا ۱۳۱X محصول پارس خودرو و سایپا ۱۳۲X بود که به ترتیب ۷۹، ۸۰٫۸ و ۸۲٫۳ نمره منفی را کسب کردند.

در این ماه ۱۴ خودرو در دسته قیمتی ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند که از میان آنها، پنج خودرو رتبه کیفی A+، هفت خودرو رتبه کیفی A و دو خودرو رتبه کیفی B+ را کسب کردند.

در این گروه، پارس تندر با ۲۰٫۶ نمره منفی در گروه کیفی خیلی خوب و در صدر جدول قرار گرفت و پس از آن، تندر۹۰ پارس خودرو با ۲۰٫۹ نمره منفی و تندر ۹۰ ایران خودرو با ۲۱ نمره منفی در جایگاه های بعدی قرار دارند.

در انتهای جدول این دسته قیمتی نیز تیبا با ۶۰٫۲ نمره منفی و ام وی ام ۱۱۰ با ۸۴٫۳ نمره منفی قرار دارند.

در این ارزیابی، سه خودرو بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون ریال وجود دارد که جک ۵J اتوماتیک با ۴۵ نمره منفی در جایگاه اول، لیفان ۶۲۰ با ۵۱٫۳ نمره منفی در جایگاه دوم و ام وی ام ۵۳۰ با ۵۲٫۷ نمره منفی در جایگاه سوم قرار دارند.

همچنین لیفان ۶۰X و ام وی ام ۳۳X در دسته قیمتی بین ۶۰ تا ۸۰ میلیون قرار دارند که لیفان ۶۰X با کسب ۵۰ نمره منفی رتبه کیفی A  را به خود اختصاص داد، اما ام وی ام ۳۳X با ۶۵٫۵ نمره منفی در رده کیفی خوب با رتبه B+ قرار دارد.

در نمودار روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری، پژو ۲۰۶ بیشترین میزان بهبود و رانا بیشترین میزان تنزل را داشته‌اند.

وانت:

در بخش وانت، شاهد تنزل ۲۲٫۵ درصدی تولید در تیرماه نسبت به خردادماه هستیم که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند مربوط به کاهش تولید وانت نیسان CNG و وانت پیکان تبریز است. در مورد تیراژ تولید خودروهای گروه وانت، می‌توان به تولید مجدد وانت مزدا تک کابین، وانت مزدا دو کابین و وانت نیسان i24Z اشاره کرد.

با توجه به کاهش تولید خودروهای وانت در تیر ماه، ارزیابی این خودروها نیز ۱٫۶ درصد تنزل داشت، به طوری که از ۶ مدل خودروی ارزیابی شده، ۲ مدل در سطح کیفی خوب و ۴ مدل نیز در سطح کیفی قابل قبول قرار گرفتند.

در این ارزیابی کیفی، وانت وینگل۵ محصول شرکت سازه های خودرو دیار در صدر و وانت نیسان CNG محصول شرکت زامیاد در انتها قرار گرفته‌اند.

در نمودار روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه وانت، وانت پیکان بیشترین میزان بهبود را داشته است.

گروه سنگین:

در بخش خودروهای تجاری مسافری در تیرماه مانند ماه‌های قبل از آن، خودرویی ارزیابی کیفی نشده است.

در بخش خودروهای تجاری باری شاهد رشد ۴٫۵ درصدی تولید در مقایسه با ماه قبل هستیم که بیشترین تاثیر در ایجاد این روند، مربوط به تولید مجدد کامیونت ایسوزو P75NPR  و کامیونت الوند است.

از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد خودروهای تجاری باری ساخت داخل می‌توان به قطع آدیت کشنده ماز و قطع تولید کامیون اسکانیا ۴۱۰P اشاره کرد.

در ارزیابی کیفی خودروهای این بخش، ۵ مدل خودرو ارزشیابی شده است که ۴ مدل در سطح کیفی خیلی خوب و یک مدل هم در سطح کیفی خوب قرار دارند.

در نمودار روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه تجاری، کامیون بنز WH بیشترین درصد بهبود را داشته است.